%20
indirim
Yıllık abonelikte sınırlı süreli %20 ek indirim

Sertifikalı Kurs Nedir?

Birçok kişi kariyerlerinde bir sonraki seviyeye geçmek için farklı eğitim programlarına katılmayı tercih ediyor. Sertifikalı kurs olarak sunulan bu programlar, belirli bir konuda uzmanlık kazanmaya yardımcı oluyor. Sertifikalı kurslar, kurs programını başarı ile tamamlayan ve kurs sonunda yapılan sınavdan başarı ile geçen katılımcılara başarı sertifikası veriyor.

Sertifikalı kurslara katılmanın ardında yatan temel motivasyon, katılımcıların kariyerlerinde ilerlemek istemesi olarak ifade edilebilir. Buna ek olarak iş arayışında olan kişiler de iş bulma süreçlerini kolaylaştırmak adına bu tür kurs programlarına katılabilirler. Kurs sonunda alınan sertifika, katılımcının o alanda yetkinlik kazandığının en önemli göstergesidir.

Sertifikalı Kurs Nasıl Bulunur?

Sertifikalı kurs bulmak için izlenecek birkaç yöntem bulunur. Öncelikle kişinin hangi alanda yetkinlik kazanmak istediğine karar vermesi gerekir. Belirli bir alanda uzmanlık ya da yetkinlik kazanmak isteyen kişilerin o alana özel olarak verilen kurslara katılması gerekir. Kurs arayışında bu durumun ele alınması büyük önem taşır. Böylece uzmanlık kazanılmak istenen alana göre sertifikalı kurs bulmak mümkün olur.

Sertifikalı kurs ararken bakılacak diğer bir faktör ise kursun sonunda verilen sertifikanın hangi kurum tarafından verildiği olacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalar hem kamu kurumlarında hem de özel sektör kurumlarında geçerli olur. Bazı sertifikalar ise kursu düzenleyen kurumun adına ve logosuna sahiptir. Bu tür sertifikalar da birçok kamu kurumu ve özel sektör kurumu tarafından kabul edilmektedir.

Sertifika Nasıl Alınır?

Bir kurstan sertifika alabilmek için kursun şartlarını ve sertifika gerekliliklerini karşılamak gerekir. Sertifika şartları kursun kapsamına göre farklılık gösterecektir. Devam zorunluluğu gibi şartlar olabileceği gibi ara proje ya da bitirme projesi gibi şartlar da olabilir. Bu aşamada kursa kayıt yaptırmadan önce sertifika alma şartlarının ne olduğunu değerlendirmek önem taşır.

Aynı zamanda birçok sertifika kursu eğitim programının sonunda sınav yapmaktadır. Sınavdan başarıyla geçen katılımcılar, eğitim programını tamamladıklarına dair bir sertifika alır. Bu sertifikalar basılı olabileceği gibi online formatta da olabilir. Bazı sertifikalar ise her iki formatta da verilebilir. Basılı ya da online formatta olması herhangi bir fark yaratmaz.

Sertifika Ne İşe Yarar?

Kursu sonunda alınan sertifika farklı amaçlar için kullanılabilir. Birçok durumda kariyerinde ilerlemek isteyen kişiler sertifika programlarına katılırlar. Ancak kariyer gelişimi sertifikalı kursa katılmak için tek başına yeterli değildir. Alınan sertifikalar iş bulma sürecinde de yardımcı olabilir. Sertifikalar yetkinlik gösterdiği için işverenlerin ve insan kaynakları departmanlarının dikkatini çekmektedir.

Kariyer odaklı sertifika programlarının yanı sıra kişisel gelişimi destekleyen programlar da bulunur. Böyle bir programı tamamlayıp sertifika almak, katılımcının o alanda yetkinlik kazandığını gözler önüne serer. Ayrıca öğrenciler de kendilerini geliştirmek ve ileride çalışmak istedikleri alanla ilgili yeni bilgiler edinmek için sertifikalı kurs katılımcısı olabilirler.

Diğer Yazılar